#2 Z zapałem w świat lektur


Szkoła, w której mam przyjemność uczyć języka polskiego każdego roku przyjmuje wielu zdolnych uczniów. Dla mnie jako dla polonisty szczególnie ważne jest budzenie w dzieciach zainteresowania literaturą.
Od tego roku pracuję z niezwykle zdolną klasą czwartą, pełną osób zainteresowanych literaturą i twórczym pisaniem. Spośród moich uczniów trzy dziewczynki zdecydowały się wziąć udział w projekcie wspierającym młodych zdolnych z Czechowic-Dziedzic i będą one w tym semestrze angażować się w ciekawe inicjatywy zachęcające rówieśników, ich rodziców i obcych im mieszkańców Czechowic do sięgania po książkę w wolnej chwili.


Kamila, Natasza i Emilka mają mnóstwo pomysłów i są pełne zapału dla zaproponowanych rozwiązań. To zdolne artystki, które nie wyobrażają sobie życia bez książek umilających czas. Chciałyby, aby uczniowie ich szkoły częściej odwiedzali szkolną bibliotekę, więc postanowiły działać, zachęcać, motywować.
Dzisiaj spotkałyśmy się w ramach zajęć świetlicowych i omówiłyśmy plan na najbliższe dni. Odważne miłośniczki literatury zmierzą się z niezwykle trudnym dla nich tekstem, który został wybrany na Narodowe Czytanie 2020 - z "Balladyną" Juliusza Słowackiego. 
Nie boją się wyzwania, jakie przed nimi stoi, bo - jak twierdzą - będzie to przecież literacka przygoda.



Czy wiecie czym jest flash mob? Wiecie, że może się on odbywać w przestrzeni publicznej i świetnie adaptować literaturę? Tak, mieszkańcy Czechowic-Dziedzic będą zaskoczeni i być może dzięki dziewczynkom polubią czytanie.
Bo taka jest idea projektu lub czytanie: odpoczywać możesz na wiele sposobów, możesz wybrać gry komputerowe, telewizję, bezczynne leżenie lub czytanie. Czytanie jest wspaniałe - lub czytanie!



Wspierają nas firma LOTOS i miasto Czechowice-Dziedzice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#13 Kto jest pierwszym autorytetem dla dziecka?

Jakiś czas temu przeprowadziłam z klasą piątą lekcję dotyczącą autorytetów. Jako miłośniczka "chwytów" na początek lekcji poprosi...